Czy warto oszczędzać?
Home BlogEkonomiaCzy warto oszczędzać?
no image

Czy warto oszczędzać?

Mimo, że wielu Polaków otwarcie przyznaje, że warto oszczędzać okazuje się, że praktyce tylko niewielka część to potrafi.

Wyraźnie widać przy oszczędzaniu, że nie zawsze praktyka idzie w parze z teorią. Większość z nas doskonale wie, że warto oszczędzać, jednak nie umiemy tego robić. Zazwyczaj wolimy mieć nieco mniej ale natychmiastowo niż więcej, ale dajmy na to dopiero za kilka miesięcy. Określa się to jako dyskontowanie hiperboliczne.

Na takie działanie bezpośrednio wpływają nasze preferencje, które u wielu osób nie mają żadnej stałości. Polacy chętnie poświęcają więc tą kwotę, którą mogą uzyskać za jakiś czas, aby tylko mieć dostęp do pieniędzy od razu.

Mimo, że rozsądnie byłoby trochę poczekać, gdyż byłoby to opłacalne czekanie wielu z nas nie potrafi postępować rozsądnie. Bardzo często działamy na odruchach. Świetnym przykładem będzie stopa dyskonta, jeśli mamy wybierać teraz a za 3 miesiące wybieramy teraz. Stopa dyskonta nie będzie jednak stała, bo gdy dostaniemy opcję 10 lat i 12 z większym zyskiem po 12 latach wtedy wybierzemy już dłuższy okres czekania.

Wielu z nas kieruje swoje zachowania właśnie w taki sposób, gdyż uważamy, że przyszłość jest nieprzewidywalna. Lepszym jest dla nas natychmiastowy zysk niż większe pieniądze dopiero za kilka miesięcy.

To wszystko wpływa również na nasze oszczędzanie. To, że wszystkie dobra wynikające z oszczędzania wiążą się z przyszłością sprawia, że wielu z nas nie chce czekać do tej przyszłości, która dla wielu z nas jawi się jako niepewna.

Dla takich osób bardzo dobrym rozwiązaniem będzie odpowiednie planowanie oszczędzania. Warto decydować się na oferowane nam przez banki automatyczne oszczędzenie. W takiej formie co miesiąc przelewana jest stała kwota na konto oszczędnościowe z naszego konta bieżącego. Ustanawiając takie stałe zlecenia wpłat nie mamy fizycznie pieniędzy w ręku i takie oszczędzanie przychodzi nam łatwiej. Jeśli mamy gotówkę w ręku i zastanawiamy się czy ja odłożyć czy wydać, najczęściej zdecydujemy się na wydatek w danej chwili.

  • Komentarze
  • 0