Czy warto oszczędzać?

Mimo, że wielu Polaków otwarcie przyznaje, że warto oszczędzać okazuje się, że praktyce tylko niewielka część to potrafi.

Wyraźnie widać przy oszczędzaniu, że nie zawsze praktyka idzie w parze z teorią. Większość z nas doskonale wie, że warto oszczędzać, jednak nie umiemy tego robić. Zazwyczaj wolimy mieć nieco mniej ale natychmiastowo niż więcej, ale dajmy na to dopiero za kilka miesięcy. Określa się to jako dyskontowanie hiperboliczne.

Na takie działanie bezpośrednio wpływają nasze preferencje, które u wielu osób nie mają żadnej stałości. Polacy chętnie poświęcają więc tą kwotę, którą mogą uzyskać za jakiś czas, aby tylko mieć dostęp do pieniędzy od razu.

Mimo, że rozsądnie byłoby trochę poczekać, gdyż byłoby to opłacalne czekanie wielu z nas nie potrafi postępować rozsądnie. Bardzo często działamy na odruchach. Świetnym przykładem będzie stopa dyskonta, jeśli mamy wybierać teraz a za 3 miesiące wybieramy teraz. Stopa dyskonta nie będzie jednak stała, bo gdy dostaniemy opcję 10 lat i 12 z większym zyskiem po 12 latach wtedy wybierzemy już dłuższy okres czekania.

Wielu z nas kieruje swoje zachowania właśnie w taki sposób, gdyż uważamy, że przyszłość jest nieprzewidywalna. Lepszym jest dla nas natychmiastowy zysk niż większe pieniądze dopiero za kilka miesięcy.

To wszystko wpływa również na nasze oszczędzanie. To, że wszystkie dobra wynikające z oszczędzania wiążą się z przyszłością sprawia, że wielu z nas nie chce czekać do tej przyszłości, która dla wielu z nas jawi się jako niepewna.

Dla takich osób bardzo dobrym rozwiązaniem będzie odpowiednie planowanie oszczędzania. Warto decydować się na oferowane nam przez banki automatyczne oszczędzenie. W takiej formie co miesiąc przelewana jest stała kwota na konto oszczędnościowe z naszego konta bieżącego. Ustanawiając takie stałe zlecenia wpłat nie mamy fizycznie pieniędzy w ręku i takie oszczędzanie przychodzi nam łatwiej. Jeśli mamy gotówkę w ręku i zastanawiamy się czy ja odłożyć czy wydać, najczęściej zdecydujemy się na wydatek w danej chwili.

Zacznij oszczędzać na lokacie • Lokata w Inbank

  Inbank
  • Inbank – lokata na wysoki procent
  • Wysokie, stałe oprocentowanie
  • 100% online bez wychodzenia z domu
  • Brak konieczności otwierania kolejnego konta

  Sprawdź Szczegóły

  Inbank, Lokata

 • eKonto z lokatą w mBank

  mBank
  • 3,5% na lokacie dla nowych klientów
  • oproc. nom. w skali roku
  • już od 500 zł
  • na 3 miesiące

  Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe warunki i opłaty związane z lokatą z oprocentowaniem nominalnym 4% w skali roku znajdują się na stronie http://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/mlokata-na-wejscie/index.html oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia rachunków terminowych lokat oszczędnościowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., dostępnym na link , w placówkach mBanku oraz u operatorów mLinii. Lokata 3 miesięczna z oprocentowaniem nominalnym 4% w skali roku przeznaczona jest dla nowych klientów mBanku SA. Wartość min. lokaty to 500 PLN. Maksymalna kwota lokaty to 10 000 PLN. Automatyczne odnowienie lokaty (prowadzenie lokaty przez kolejne okresy umowne), oznacza, iż po zakończeniu okresu umownego lokaty (kapitał wraz z naliczonymi odsetkami) zostanie odnowiona na kolejny okres 3 miesięczny na warunkach standardowej lokaty terminowej 3 miesięcznej, prezentowanej w aktualnie obowiązujących Tabelach stóp procentowych.

  Sprawdź Szczegóły

  mBank, eKonto z lokatą

 • Lokata online w Santander Consumer Bank

  Santander Consumer Bank
  • Lokata online bez wychodzenia z domu.
  • atrakcyjne oprocentowanie aż do 2,40%1
  • duży wybór okresów lokacyjnych: od 1 do 36 miesięcy
  • podgląd lokaty w Bankowości Internetowej
  • minimalna kwota: 1 000 zł, maksymalna kwota: 400 000 zł

  1 Propozycja dotyczy nowych środków deponowanych ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Bank wg stanu na 01.11.2019 r. Oprocentowanie stałe w skali roku. Tabela Oprocentowania z dnia 28.11.2019 r. Minimalna kwota lokaty Online Nowe Środki wynosi 1 000 zł; maksymalna kwota lokaty 400 000 zł. Od skapitalizowanych odsetek pobierany jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Oprocentowanie rachunków lokat terminowych zerwanych przed terminem wynosi 0% w stosunku rocznym. Brak opłat za otwarcie i prowadzenie lokaty. Niniejsza propozycja nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego.

  Sprawdź Szczegóły

  Santander Consumer Bank, Lokata online

 • Komentarze
 • 0

Akceptuję regulamin i prywatność

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.