Jakich dokumentów wymagają firmy pożyczkowe?

  • 13 listopada 2014
  • 1,520
  • Bez kategorii

Jakich dokumentów wymagają firmy pożyczkowe?

Niezwykle popularne w ostatnich latach pożyczki pozabankowe wiążą się ze zdecydowanie mniejszymi wymaganiami związanymi z dokumentami. Jednak nawet i w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie analizy zdolności kredytowej każdego klienta, dlatego też poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które mogą być konieczne do uzyskania pożyczki pozabankowej.

Dowód osobisty

Najważniejszym dokumentem pozwalającym na identyfikację klienta jest zawsze dowód osobisty. Zawarte tam dane pozwalają nie tylko na przygotowanie umowy, ale również zweryfikowanie klienta w bazach danych takich jak KRD czy BIK. Warto również pamiętać o tym, że uszkodzony czy pęknięty dowód osobisty nie może zostać zaakceptowany przez firmę pożyczkową.

Aktualne zaświadczenie o zarobkach

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również umów zlecenia czy o dzieło, bardzo często muszą przedstawić aktualne zaświadczenie o zarobkach. Zawarte tam dane potwierdzają status zatrudnienia, osiągane dochody netto i brutto, ale również informują potencjalnego pożyczkodawcę o zajęciach komorniczych wynagrodzenia czy innych obciążeniach. Pamiętajmy, że zaświadczenie o zarobkach jest aktualne tylko jeden miesiąc.

Wyciąg z konta bankowego

Kolejnym dokumentem często wymaganym przez firmy pożyczkowe jest wyciąg z konta, najczęściej za ostatnie 3 miesiące. Na jego podstawie pożyczkodawca jest w stanie zweryfikować, czy faktycznie otrzymujemy takie dochody, jakie widnieją na zaświadczeniu o zarobkach. Dodatkowo umożliwia ono zweryfikowanie innych obciążeń – na przykład kredytów czy pożyczek.

Waloryzacja renty lub emerytury

Osoby uzyskujące dochody w postaci renty czy emerytury muszą przedstawić decyzję o przyznaniu takiego świadczenia, lub też ostatnią waloryzację. Taki dokument jest podstawą do wydania zgody na udzielenie pożyczki, podobnie jak aktualne zaświadczenie o zarobkach w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. Ważne jest też często potwierdzenie tych dochodów za pomocą wyciągu z konta.

Umowa zlecenia lub o dzieło

Bardzo popularnym źródłem dochodów są również umowy zlecenia i o dzieło. W przypadku tak osiąganych dochodów konieczne jest przedstawienie umowy podpisanej z pracodawcą. W tym wypadku niezwykle istotny jest czas trwania umowy i osiągane zarobki.

  • Komentarze
  • 0

Akceptuję regulamin i prywatność

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.