Kredyt konsolidacyjny – wszystko co musisz o nim wiedzieć

  • 26 marca 2020
  • 760
  • Ekonomia,Baza wiedzy

Kredyt konsolidacyjny – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Od kilku lat kredyty konsolidacyjne stają się coraz popularniejszym tematem. Zainteresowanie nimi wynika z faktu, że pozwalają one na ustalenie nowej umowy kredytowej, z nowym pożyczkodawcą, co zapewnia kredytobiorcy większą wygodę. Czy jest to rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę? Dla kogo jest przeznaczone oraz dla kogo może być ono korzystne? Jakie są zasady przy zaciąganiu tego typu zobowiązania?

Czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest specyficznym typem kredytu, który pozwala na stworzenie jednego, większego zobowiązania z kilku mniejszych. W ramach tej oferty bank podpisuje z klientem umowę na nowych zasadach, a następnie przejmuje zobowiązania klienta na siebie i spłaca je.
Kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty zarówno w banku, z którego klient nie korzystał do tej pory, jak i w takim, w którym ma inne zobowiązania, łącznie z tymi, które chce wciągnąć do danego kredytu konsolidacyjnego.

W wyborze właściwej oferty mogą pomóc różnego rodzaju rankingi, które są dostępne w internecie. Ich dużą zaletą jest częsta aktualizacja co sprawia, że z łatwością można porównać aktualnie dostępne opcje i wybrać najbardziej korzystną z nich.

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja zadłużenia, sprawdź najnowsze oferty.

Oferta kredytów konsolidacyjnych jest przeznaczona dla osób, które posiadają liczne zobowiązania finansowe. Spłata wielu rat, które posiadają różne terminy i wysokości może powodować dyskomfort związany z koniecznością ciągłego kontrolowania ich, a także doprowadzić do pomyłki lub nieintencjonalnych opóźnień w spłatach.

To z kolei może powodować nieprzyjemne konsekwencje ze strony pożyczkodawcy. Warto także zwrócić uwagę, że d do tych wielu zobowiązań kredytowych dochodzą comiesięczne rachunki, które należy opłacać zgodnie z wyznaczonymi terminami. Ilość tych opłat potrafi urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów. Konsolidacja kredytów zdecydowanie ułatwia zarządzanie nimi, ponieważ zamiast kilku, uiszczamy jedną, połączoną opłatę.

Kredyt konsolidacyjny jest także dobrą propozycją dla osób, którym trudność sprawia spłata ich zobowiązań. Pożyczka taka jest rozkładana na wiele miesięcy, przez co jej miesięczny koszt nie jest duży. Choć wszystkie raty, które kredytobiorca posiada, mogą przekraczać jego możliwości spłaty, to tego problemu da się uniknąć przy zamianie ich na kredyt konsolidacyjny. Jest to osiągane poprzez renegocjację warunków, którą prowadzi się w przypadku każdego takiego kredytu.

Kredyt gotówkowy na firmę – jak zdobyć?

Kredyt konsolidacyjny – jak to działa?

Po decyzji o wzięciu kredytu konsolidacyjnego, każda osoba musi podpisać nową umowę. Wydłużany jest okres spłaty z powodu zwiększenia wysokości kredytu. Jednak taki zabieg sprawia, że miesięczne raty są niższe niż suma rat miesięcznych wszystkich łączonych zobowiązań. Rozwiązanie to ma zarówno swoje dobre, jak i słabe strony.

Niewątpliwą zaletą jest łatwiejsza spłata z powodu niższych cząstkowych zobowiązań, jednak należy brać pod uwagę, że łączny koszt będzie wyższy z powodu wydłużonego czasu. Ważne, żeby zdawać sobie z tego sprawę, ale nie przerażać się tym podwyższeniem. W końcu lepszą opcją spłacenie pożyczki dłużej i w sumarycznie większej wysokości, niż nie spłacenie jej wcale z powodu trudnej sytuacji finansowej.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że kredyt konsolidacyjny nie jest przyznawany każdemu. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidulanie, a decyzję bank podejmuje na podstawie możliwości kredytowych klienta i weryfikacji jego historii kredytowej. Zakwalifikowanie się do otrzymania takiego kredytu nie jest trudne, ale nie jest też oczywiste dla każdego starającego się. Zdarzają się też przypadki, gdy bank decyduje się przejąć tylko część zobowiązania, gdyż przejęcie całości jest obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń

Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej będą miały problem z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego w banku, nie oznacza to jednak, że nie mają żadnego innego wyjścia. Na rynku finansowym funkcjonuje wiele firm pożyczkowych, które specjalizują się w udzielaniu tzw. trudnych kredytów. Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń może być również najzwyklejszą pożyczką ratalną. Jeżeli zadłużenie nie przekracza 30.000 zł w bardzo prosty sposób można go skonsolidować korzystając z pozabankowej pożyczki ratalnej.

Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Tak jak w przypadku wielu zobowiązań finansowych, tak i opłacalność zdecydowania się na kredyt konsolidacyjny jest kwestią mocno indywidualną. Z pewnością trzeba liczyć się, że takie zobowiązanie wiąże się z podwyższeniem kosztów spłaty łączonych kredytów, jednak równocześnie pozwala na spłatę wszystkich zobowiązań i zmniejszenie miesięcznej raty w porównaniu z sumą rat kredytów.

Z tego powodu nad opcja kredytu konsolidacyjnego nie jest raczej dobrym wyborem dla osób posiadających niewielką liczę (np. dwa) kredytów i dobrze radzącą sobie z ich spłatami. Jednakże w przypadku osób, które posiadają wiele zobowiązań i gubią się w nich lub potrzebują zmniejszenia ilości funduszy wydawanych miesięcznie na spłatę kredytów, jest to z pewnością opcja warta rozważenia.

  • Komentarze
  • 0

Akceptuję regulamin i prywatność

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.