Pożyczki gotówkowe – ile kosztują, jakie mają oprocentowanie, jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy?

 • 21 grudnia 2018
 • 2,020
 • Baza wiedzy

Pożyczki gotówkowe – ile kosztują, jakie mają oprocentowanie, jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy?

Co to jest pożyczka gotówkowa i na jakie koszty musisz być gotowy, jeżeli zamierzasz wziąć właśnie taką pożyczkę? Jakie dokumenty trzeba przygotować?

pożyczka gotówkowa

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to umowa, na podstawie której pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy środki pieniężne. Środki te udzielane są na konkretny, określony w umowie termin. W tym czasie pożyczoną kwotę należy zwrócić wraz z odsetkami, których wysokość również musi być w zawartej umowie uwzględniona.

Pożyczki gotówkowe udzielane są przez firmy pozabankowe, których nie obejmuje prawo bankowe ani Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Te okoliczności sprawiają, że instytucje te działają w inny sposób niż banki. Nie są uprawnione do gromadzenia środków pieniężnych innych osób fizycznych, by nimi obracać. Jedyny kapitał, jakim dysponują, to ich własny. Ten fakt ma swoje konsekwencje w kosztach pożyczek. A ile trzeba zapłacić? Jeśli chodzi o pożyczki gotówkowe, ich koszty i oprocentowanie porównasz na hotmoney.pl – to sposób na wybór oferty, która spełni twoje oczekiwania.

Trzeba tu jeszcze zaznaczyć, że pożyczka gotówkowa nie jest tym samym co kredyt gotówkowy. Różnice wynikają głównie z tego, że kredyty udzielane są przez banki, a pożyczki – jak już powiedzieliśmy – przez instytucje pozabankowe.

Kredyty są zwykle o wiele tańsze od pożyczek, ponieważ banki nie mogą pobierać tak wysokich opłat jak instytucje pozabankowe. Z tego jednak względu banki staranniej zabezpieczają się przeciwko ewentualnym stratom. Oceniają możliwości finansowe swych klientów – sprawdzają ich zdolność kredytową i historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

W przypadku pożyczek sprawa jest znacznie prostsza. Wiele z nich można wziąć w ogóle nie ruszając się z domu. Przez internet wypełnia się odpowiedni formularz, a na decyzję w sprawie przyznania pożyczki zwykle nie trzeba długo czekać. Jest to więc prostsze, szybsze i łatwiej dostępne dla szerszego grona klientów rozwiązanie.

Co składa się na koszty pożyczki gotówkowej?

Oprócz kwoty pożyczki i okresu spłaty, podstawową kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są koszty pożyczki. To suma, którą musisz firmie pożyczkowej zapłacić dodatkowo oprócz zwrotu pieniędzy, które pożyczyłeś.

Na koszty składają się różne opłaty, na przykład prowizja za obsługę klienta, przede wszystkim jednak oprocentowanie pożyczki. Zdarzają się tak zwane pożyczki darmowe, które w ogóle nie są oprocentowane. Część pożyczkodawców stosuje taką strategię, że pierwszej pożyczki udziela za darmo. Korzystając z takiej oferty, będziesz więc musiał oddać tylko tyle, ile pożyczyłeś.

Jakie oprocentowanie mają pożyczki gotówkowe?

Ile chcesz pożyczyć?


1000


 • SuperGROSZ

  SuperGROSZ
  3.9 out of 5 stars

  Max. kwota pożyczki w SuperGROSZ wynosi 15000 zł, max. okres pożyczki to 48 rat. Pożyczkę może zaciagnąć osoba, która ukończyła 18 lat.

  Weryfikacja w bazach:
  BIK: Nie BIG: Nie ERIF: Nie KRD: Nie

  Aplikuj o pożyczkę

  RRSO: 57,8%


 • Wonga

  Wonga
  3.8 out of 5 stars

  Max. kwota pożyczki w Wonga wynosi 20000 zł, max. okres pożyczki to 60 rat. Pożyczkę może zaciagnąć osoba, która ukończyła 18 lat.

  Weryfikacja w bazach:
  BIK: Tak BIG: Tak ERIF: Tak KRD: Tak

  Aplikuj o pożyczkę

  RRSO: 18%

Porównaj więcej pożyczek

Oprocentowanie pożyczek jest najczęściej wyższe niż kredytów bankowych. Dzieje się tak dlatego, że są one udzielane na niższe kwoty i krótszy okres spłaty, oprocentowanie musi być więc wyższe, by ten interes opłacał się pożyczkodawcy. Ile więc ono konkretnie wynosi?

W tej kwestii panuje duża swoboda. Oprocentowanie zależy od pożyczkodawcy, dlatego różne oferty pożyczek mogą się znacznie różnić pod tym względem. Część pożyczek, jak wspomnieliśmy, w ogóle nie jest oprocentowanych, podczas gdy oprocentowanie innych może wynosić nawet 10%. Najczęściej jednak wynosi ono około 5%.

Jak powiedzieliśmy, jest to kwestia zależna od pożyczkodawcy, ale tylko w pewnych granicach, prawo bowiem określa, jakie może być maksymalne oprocentowanie pożyczki. Kodeks cywilny, a w szczególności nowelizacja Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i wejście w życie Ustawy antylichwiarskiej nałożyły pewne ograniczenia na pożyczkobiorców, by ukrócić występujące w tym sektorze nadużycia.

Maksymalne oprocentowanie to, zgodnie z obowiązującym prawem, dwukrotność odsetek ustawowych. Odsetki ustawowe oblicza się przez dodanie 3,5% do wartości obowiązującej stopy referencyjnej NBP, określającej rentowność bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego w trakcie operacji podstawowych otwartego rynku. Po dokonaniu stosownych obliczeń okazuje się, że maksymalne oprocentowanie pożyczki to obecnie 10%. Warto też wiedzieć, że koszty dodatkowe nie mogą przekroczyć 25% pożyczonej kwoty.

Jakie dokumenty są potrzebne, by wziąć pożyczkę?

Żeby wziąć pożyczkę, zawsze potrzebny jest dowód osobisty – będziesz przecież musiał potwierdzić swoją tożsamość. Dowód trzeba okazać do wglądu lub – w przypadku, gdy bierzesz pożyczkę przez internet – wskazać jego numer i serię.

Część pożyczkodawców wymaga też zaświadczenia o dochodach. Co jest uznawane za dochód? To kwestia zależna od konkretnej firmy pożyczkowej, dlatego zanim weźmiesz pożyczkę, warto się upewnić, jakie źródła dochodu w danej firmie są akceptowane – jak jest traktowana umowa na czas nieokreślony, umowa o dzieło, umowa zlecenie, emerytura i renta, praca dorywcza czy dochód z wynajmu. Niektóre firmy jako dochód akceptują również stypendia, urlop macierzyński czy alimenty.

 • Komentarze
 • 0

Akceptuję regulamin i prywatność

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.