• 10 września 2019
  • 1,685
  • Pożyczki Internetowe

Pożyczki prywatne - trzeba uważać!

Wpis w Biurze Informacji Kredytowej lub w Krajowym Rejestrze Długów zazwyczaj uniemożliwia skorzystanie z kredytu gotówkowego , trudniej jest również otrzymać pożyczkę pozabankową . Firmy pożyczkowe zostały zmuszone do zaostrzenia sposobu weryfikacji swoich klientów. Osoby zadłużone w swojej trudnej sytuacji mogą jedynie szukać pożyczki od osób prywatnych. W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć sporo ofert pożyczek od osób prywatnych, niestety niektóre oferty mogą być próba oszustwa.

Ryzykowna Pożyczka

Pożyczka prywatna jak sama nazwa wskazuje nie jest udzielana przez żadną firmę pożyczkową czy inną instytucję finansową a przez osobę prywatną. Może to być członek naszej rodziny, czy nasz dobry znajomy ale również coraz częściej zupełnie obca osoba (inwestor), która oferuje prywatne pożyczki zamieszczając swoje oferty w Internecie.


Pożyczając pieniądze w gronie swojej rodziny czy przyjaciół nie jesteśmy zazwyczaj narażeni na oszustwo, jednak korzystając z ofert pożyczek prywatnych oferowanych poprzez Internet takie zagrożenie jest realne. Niektóre oferty pożyczek prywatnych zamieszczane w serwisach ogłoszeniowych to nic innego jak zwyczajna „lichwa” lub próba wyłudzenia tzw. opłaty wstępnej za rozpatrzenie wniosku.

Jak oszukują na pożyczce prywatnej?

1. Opłata manipulacyjna

Najczęstszą praktyką stosowaną przez oszustów wyłudzaczy jest oferowanie fikcyjnej pożyczki, której pożyczkobiorca nie otrzyma jednak za rozpatrzenie wniosku będzie musiał zapłacić. Wyłudzacze pobierają opłaty tzw. manipulacyjne, czy opłaty przygotowawcze najczęściej za pośrednictwem sms premium i na tym cała „przygoda” z pożyczką prywatną sie kończy. Osoba, która potrzebowała pieniędzy jest uboższa ,często o kilkadziesiąt zł a oszust zaciera ręce.

2. Wyłudzenie danych osobowych.

Bardzo dobrze wyglądająca oferta pożyczki prywatnej, niskie odsetki, ba „inwestor” nie wymaga praktycznie żadnych zabezpieczeń. Taka oferta to na bank próba wyłudzenia danych osobowych. Po co ktoś miałby wyłudzać te dane? Najczęściej po to aby „bombardować” później różnymi ofertami pożyczek, może się jednak zdarzyć, że wyłudzone dane posłużą do zaciągnięcia pożyczki.

3. Lichwa

Następny sposób stosowany przez oszustów to pobieranie dużych odsetek lub innych opłat, które w sumie przekraczają maksymalne koszty pożyczki dokładnie określone w ustawie antylichwiarskiej.

Jak nie dać się oszukać?

Nie każda oferta pożyczki prywatnej to od razu próba oszustwa, trzeba jednak zachować chociaż podstawowe środki bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności warto sprawdzić kim jest inwestor, jakie są o nim opinie w Internecie. Jeżeli spotkamy się z kilkoma negatywnymi opiniami „lampka kontrolna powinna się zapalić”.

Za przykład służący przestrodze niech posłuży historia „INWESTORA” z Trójmiasta, który oferował fikcyjną pożyczkę i na tzw. opłatach manipulacyjnych oszukał blisko 70 tysięcy osób. W sieci krążyło mnóstwo negatywnych opinii o „Pomocnej Pożyczce” z Trójmiasta, mimo to wiele osób najzwyczajniej w świecie to bagatelizowało. Już klika negatywnych opinii o prywatnym inwestorze powinno wystarczyć aby uruchomiła się w nas delikatnie mówiąc ostrożność.

Pożyczka prywatna – sprawdź najnowsze oferty.

Jesteś uczciwym Inwestorem i oferujesz Pożyczki prywatne? Dodaj ogłoszenie na pozyczka-ogloszenia.pl

  • Komentarze
  • 0

Akceptuję regulamin i prywatność

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.