Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?
Home BlogBaza wiedzyZdolność kredytowa – co na nią wpływa?
no image

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Każdy z was, kto chociaż trochę zna się na rynku nieruchomości lub też próbował uzyskać kredyt hipoteczny na ich zakup, ten na pewno słyszał o zagadnieniu zdolności kredytowej. Jest ona absolutnie kluczowa do tego, aby został nam udzielony kredyt, który być może pomoże nam w zrealizowaniu naszych marzeń? Dziś pokażemy wam, co wpływa na zwiększenie lub zmniejszenie tejże zdolności!

Co wpływa na zdolność kredytową

Absolutna konieczność

Niezależnie czy chcesz pożyczyć duże sumy, pokroju kilkuset tysięcy czy też mniejsze niż dziesiątki tysięcy – bank za każdym razem zechce sprawdzić waszą zdolność kredytową. Najprościej tłumacząc, chodzi tutaj o to, czy możemy mieć problemy z oddaniem pożyczonych pieniędzy wraz z naliczonymi odsetkami. Nie musicie się jednak obawiać lub denerwować, że jest to znak nieufności ze strony banku – jest to regulowane przez prawo bankowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy bank ma inny sposób badania tego, jaką maksymalną kwotę będzie można przyznać naszej osobie! Nie zdziwcie się, więc jeżeli w różnych bankach wasza zdolność kredytowa będzie całkowicie inna!

Co banki biorą pod uwagę licząc zdolność kredytową

Najważniejsze czynniki

Co jednak bierze się pod uwagę podczas obliczania tej zdolności? Jak mówiliśmy, każdy z nich oblicza to na swój sposób, jednak da się wyróżnić pewne powtarzające elementy w każdym z modeli. Są to chociażby:

  • wysokość dochodów osób składających wnioski,
  • forma ich zatrudnienia,
  • okres trwania zatrudnienia,
  • aktualnie spłacane zobowiązania (nie muszą koniecznie być to inne kredyty; równie dobrze mogą to być produkty zakupione na raty),
  • koszy utrzymania gospodarstwa domowego: osób mieszkających w nim, eksploatacji mieszkania czy domu, czy też pojazdów znajdujących się w składzie majątku tych osób,
  • rzetelność regulowania zobowiązań wobec instytucji państwowych pokroju Urzędu Skarbowego.

Bank pragnie jednak zabezpieczyć swoje interesy i dla własnego dobra, przeanalizuje również prawdopodobieństwo tego, że z jakiegoś powodu możemy zaprzestać spłacać zaciągnięty kredyt.

kalkulator zdolności kredytowejKalkulator zdolności kredytowej. Źródło: Expander

Podsumowanie

Jak więc widzicie, ocenianie zdolności kredytowej jest bardzo skomplikowanym, jednak absolutnie niezbędnym krokiem przy udostępnianiu tak poważnej simy pieniędzy na dany cel. Dziś, przy pomocy najróżniejszych kalkulatorów dostępnych w Internecie możemy sami sprawdzić, na jakie zobowiązanie możemy sobie pozwolić! Mamy nadzieję, że wasza sytuacja pozwoli wam na wzięcie takiego kredytu, jaki pozwoli wam na realizację najskrytszych marzeń!

  • Komentarze
  • 0